Serwacianka
Jedna z najstarszych wielickich polewek, która jest gotowana, a raczej warzona na serwatce
z dodatkiem wędzonych wędlin, jajek i chrzanu. Ten żurek, to „bomba witaminowo – mineralna” dzięki serwatce, która zawiera ponad dwadzieścia aminokwasów, wapń, fosfor, jod i sód oraz kilkanaście enzymów.
Prosionka
Jak zachować soczystość chudego mięsa? Wieliczanie znaleźli na to sposób. Uwędzoną szynkę otulamy masą solną i pieczemy. Solna skorupka zatrzymuje w mięsie wszystkie soki i aromaty. Po jej rozbiciu, można delektować się smakiem kawałka prosięcia oraz sosu śliwkowego, kopytek i surówki z kapusty, które współtworzą danie.
Kapłon w soli
Na wielickich stołach nie mogło zabraknąć drobiu, choćby polędwicy z młodego kurczaka. Wędząc ją uprzednio, pieczono w masie solnej. Soczyste mięso polewano sosami. My podajemy sos paprykowy, z opiekanymi talarkami ziemniaków i surówką z kapusty kiszonej.
Jaja w porach
Por, dwuroczne warzywo, było wykorzystywane w kuchni wielickiej od średniowiecza: dodawane do wielu potraw i traktowane na równi z cebulą czy czosnkiem. Drobno pokrojone surowe pory mieszano z pokrojonymi jajami, śmietaną, odrobiną majonezu i doprawiano solą i pieprzem. My smarujemy taką pastą pajdy wielickiego chleba.